Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου 2023

Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου καθιερώθηκε ως εθνική εορτή, μια ημέρα κατά την οποία οι Έλληνες τιμούν τη θυσία και την αντίσταση του παρελθόντος. Η Επέτειος του «ΟΧΙ» μνημονεύει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε από τον Ιταλό πρέσβη Γκράτσι στον Έλληνα Πρωθυπουργό Ιωάννη Μεταξά την 28η Οκτωβρίου του 1940. Σε κάθε σχολείο και πόλη της χώρας, διεξάγονται εκδηλώσεις, παρελάσεις και τελετές για να τιμήσουν αυτήν την εθνική επέτειο.

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, οι μαθητές μας, με την επιμέλεια της φιλολόγου κ. Ευανθίας Γαϊτανίδη, παρουσίασαν το χρονικό της επετείου του ΟΧΙ του ελληνικού λαού το 1940 και η χορωδία της Σχολής υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Γεωργίου Τσαπράνη απέδωσε εξαιρετικά επίκαιρα τραγούδια και έψαλε το απολυτίκιο της Αγίας Σκέπης.

Η γιορτή ξεκίνησε με την ανάγνωση του Πρακτικού του Συλλόγου Καθηγητών για τον ορισμό των σημαιοφόρων και των παραστατών της Σημαίας καθώς και για την επίδοση αριστείων και βραβείων στους πρωτεύσαντες μαθητές του σχολικού έτους 2022-2023 και στη συνέχεια ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Εμμανουήλ Ξάνθου στη Χώρα.

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου, τελέσθηκε επίσημη Δοξολογία στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου και στη συνέχεια οι μαθητές εκπροσώπησαν τη Σχολή μας στη μεγάλη μαθητική παρέλαση του Δήμου Πάτμου στη Χώρα. Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ.  Δημήτριο Γαλάνη για την προετοιμασία.