Εορτή Αγίου Μακαρίου

Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου εορτάστηκε η μνήμη του Αγίου Μακαρίου Καλογερά, ιδρυτή και πρώτου διδασκάλου της Πατμιάδας Εκκλησιαστικής Σχολής στο Ιερό Σπήλαιο της Αποκάλυψης. Οι μαθητές της σχολής έψαλαν κατά τη διάρκεια της Θ. Λειτουργίας μαζί με τον καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Γ. Τσαπράνη. Ο διευθυντής κ. Ι. Ζαρκαδούλας εκφώνησε τον πανηγυρικό της ημε΄ρας. Τόνισε τον σπουδαίο ρόλο που διαδραμάτισε ως ιδρυτής της Σχολής, προάγοντας την πνευματική ανάπτυξη στο νησί μας αναδεικνύοντας την σημασία της συνέχισης αυτής της πνευματικής παράδοσης για τις επόμενες γενιές.

Μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας, στο αρχονταρίκι του Ι. Σπηλαίου, ο π. Ισίδωρος ευλόγησε και έκοψε την πρωτοχρονιάτικη βασιλόπιτα παρουσία των γονέων, των μαθητών και ευλαβών προσκυνητών.