9ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning – 11ο Πανελλήνιο Συνέδριο Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ (Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας)

Η Πατμιάδα Εκκλησιαστική Σχολή συμμετείχε στις εργασίες του 11ου Πανελλήνιου Συνεδρίου των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ, αλλά και στα εργαστήρια του 9ου Συνεδρίου e-Twinning  που διεξήχθησαν στις 20, 21 και 22 Οκτωβρίου 2023 στη Σύρο. Την Πατμιάδα εκπροσώπησαν οι εκπαιδευτικοί φιλόλογοι κ. Κατσιώπη Ελευθερία και Γαϊτανίδη Ευανθία, οι οποίες συμμετείχαν ως ομιλήτριες, εισηγούμενες το πρόγραμμα που εκπόνησαν κατά το σχολικό έτος 2022-2023. Στο πρόγραμμα «Πάτμιοι Φιλικοί: Τοπική ιστορία, συλλογική μνήμη και ψηφιακή αφήγηση», οι μαθητές της Σχολής εργάστηκαν για την κατασκευή του ψηφιακού μουσείου «Οι Φιλικοί της Πάτμου».

Σε ένα νησί όπως η Πάτμος, με την πλούσια θρησκευτική και ιστορική παράδοση που φέρει, καταδεικνύεται αναγκαία η διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς. Το γεγονός ότι μνημεία, πλατείες, οικίες, αντικείμενα, που βρίσκονται ως επί το πλείστον σε δημόσια θέα, παραμένουν αγνοημένα και λησμονημένα όχι μόνο από την ελληνική πολιτεία αλλά κι από τους ντόπιους κατοίκους, προκάλεσε την προσοχή των μαθητών της Πατμιάδας Εκκλησιαστικής Σχολής, οι οποίοι θέλησαν να τους δώσουν «φωνή».

Οι μαθητές, λαμβάνοντας υπόψη τους την ξεχασμένη και λησμονημένη τοπική τους παράδοση, θέλησαν να την επαναπροσδιορίσουν, να την εκθέσουν και εν τέλει να τη συστήσουν δημόσια, με τη συνδρομή των Νέων Τεχνολογιών, τόσο στην Πάτμο, νησί όπου ο θρησκευτικός και ο πολιτιστικός τουρισμός ανθεί και η άμεση ενημέρωση του κοινού, στην εποχή της πληροφορίας, καθίσταται πιο άμεση από ποτέ, όσο και ευρύτερα. Κατά το σχολικό έτος  2022-2023, με σεβασμό και δέος μπροστά στο μεγαλείο και τη συνεισφορά του σχολείου στο οποίο είχαμε την τιμή να υπηρετούμε, αποφασίσαμε εκπαιδευτικοί και μαθητές να δημιουργήσουμε αυτό το εικονικό μουσείο των Πάτμιων Φιλικών. Απώτερος στόχος μας να προσφέρουμε μία εικονική περιήγηση στο ευρύ κοινό, προκειμένου να κατανοήσει ότι τα πρώτα πνευματικά καρδιοχτύπια και οι επαναστατικές ανάσες ξεκίνησαν από εδώ, “την πρότερον έρημον και άγνωστον νήσον Πάτμον“, ανάμεσα στους τοίχους αυτής της Σχολής, που ακόμα και σήμερα εγκλείει δύναμη μυστικιστική, ενσταλάζει αξίες, εμπνέει, αναζωογονεί, αφυπνίζει κι ανορθώνει.