Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού: Η αξία της υγείας και της φυσικής δραστηριότητας

Στις 29 Σεπτεμβρίου 2023, η σχολική μας κοινότητα συμμετείχε στην Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού. Πρόκειται για μια ετήσια εκδήλωση που υπογραμμίζει την σημασία της υγείας και της φυσικής δραστηριότητας στη ζωή μας. Η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού προσφέρει στους μαθητές μας την ευκαιρία να ενώσουν τις δυνάμεις τους, να αναπτύξουν φυσικά ταλέντα και να ενισχύσουν τη σωματική τους κατάσταση. Είναι επίσης μια ευκαιρία να κατανοήσουν τη σημασία της αθλητικής πνευματικότητας, της ομαδικότητας και της αθλητικής ηθικής.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι μαθητές συμμετείχαν σε ποικίλες δραστηριότητες, όπως αγώνες τρεξίματος, ποδοσφαίρου, μπάσκετ, και πολλές άλλες. Κατάλαβαν ότι ο αθλητισμός δεν είναι μόνο φυσική άσκηση αλλά και μια πηγή ευχαρίστησης και ευεξίας. Επίσης, ανακάλυψαν τη σημασία της αθλητικής διάκρισης και της αντοχής, που μπορούν να εφαρμόσουν σε πολλούς τομείς της ζωής τους!