Εορτασμός της 7ης Μαρτίου 1948

Η Δωδεκάνησος εόρτασε και φέτος την 75η επέτειο της Ενσωμάτωσης με τη μητέρα Ελλάδα. Ο λαός της Δωδεκανήσου τίμησε τη μνήμη των προγόνων του που θυσιάστηκαν και κατάφεραν να διατηρήσουν αλώβητη την εθνική μας ταυτότητα  και συνείδηση και άσβεστη τη φλόγα για λευτεριά και ένωση με την πατρίδα.

Φέτος, ο εορτασμός της  επετείου πραγματοποιήθηκε στη Σχολή μας τη Δευτέρα 6 Μαρτίου με την παρουσίαση του χρονικού, αφηγήσεις, τραγούδια και προβολή βίντεο από τους μαθητές μας με την επιμέλεια των καθηγητών Ευανθίας Γαϊτανίδη και Γεώργιου Τσαπράνη.

Μετά την εκδήλωση, η Σχολή κατέθεσε στεφάνι στο μνημείο του Εμμ. Ξάνθου στη Χώρα.

Λόγω εθνικού πένθους, μετά από απόφαση του Περιφερειάρχη Ν. Αιγαίου, η παρέλαση της Τρίτης 7 Μαρτίου μετατέθηκε για την Κυριακή 12 Μαρτίου.