ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ ΚΑΛΟΓΕΡΑ

Σε κατανυκτική ατμόσφαιρα με την παρουσία μόνο εκπαιδευτικών και μαθητών λόγω της δυσμενούς υγειονομικής κατάστασης, τελέσθηκαν στο παρεκκλήσιο της Σχολής οι εόρτιες λατρευτικές εκδηλώσεις προς τιμήν του Αγίου Μακαρίου Καλογερά, ιδρυτού και πρώτου Διδασκάλου της Πατμιάδας Εκκλησιαστικής Σχολής. Ο Εσπερινός και η Θεία Λειτουργία τελε΄σθηκαν από τον εφημέριο του Ι. Σπηλαίου και της Σχολής Αρχιμανδρίτη Ισίδωρο Ψαρρό. Η χορωδία της Σχολής με την καθοδήγηση του μουσικού κ. Παναγιώτη Χειμώνα έψαλε σε μια μυσταγωγική και πανηγυρική συγχρόνως ατμόσφαιρα η οποία προσέδιδε πληρότητα και εσωτερική χαρά.

Ευχόμαστε την επόμενη χρονιά όλοι οι ευλαβείς πιστοί να εορτάσουν μαζί μας τη μνήμη του Αγίου Μακαρίου όπως του αρμόζει.