1η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ & ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Μια ξεχωριστή εκδήλωση έλαβε χώρα την Κυριακή 10 Απριλίου, στην αίθουσα του Φιλολογικού Συλλόγου Παρνασσός στο κέντρο της Αθήνας. Πρόκειται για τη 1η Συναυλία Εκκλησιαστικής και Παραδοσιακής Μουσικής της Χορωδίας Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, παρουσία του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Νίκου Φίλη, του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Σύρου κ. Δωρόθεου, του Γενικού Γραμματέα Θρησκευμάτων κ. Γεώργιου Καλατζή, υπηρεσιακών παραγόντων, εκπροσώπων ξένων ομολογιών, εκπαιδευτικών και πλήθους κόσμου, ο οποίος γέμισε ασφυκτικά την αίθουσα. Με μια εμπνευσμένη ομιλία ο Διευθυντής της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης π. Σταύρος Μπόζος, προλόγισε την εκδήλωση. Η συναυλία ήταν διαρθρωμένη σε δύο μέρη. Στο πρώτο παρουσιάστηκαν ύμνοι του Εσπερινού, του Όρθρου της Μεγάλης Τεσσαρακοστής, της Μεγάλης Εβδομάδας και της Θείας Λειτουργίας. Το δεύτερο και τελευταίο μέρος ήταν αφιερωμένο στην παραδοσιακή μας μουσική, περιλαμβάνοντας τραγούδια της Θάλασσας και της Αγάπης. Την πολυμελή μικτή χορωδία διηύθυνε με επιτυχία ο διδάσκαλος της Βυζαντινής Μουσικής και εκπαιδευτικός της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής Γεώργιος Ζήσιμος, με την ουσιαστική συμπαράσταση των Μουσικών των λοιπών Εκκλησιαστικών Σχολείων. Η παρουσίαση της εκδήλωσης έγινε από την εκπαιδευτικό του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου – Λυκείου Νεάπολης Θεσσαλονίκης κ. Μαρία Σιάμ, Φιλόλογο. Μετά το πέρας της συναυλίας, ο Υπουργός Παιδείας χαιρέτισε την εκδήλωση. Θερμές ευχαριστίες στους Μουσικοδιδάσκαλους και τα παιδιά της χορωδίας, που μας χάρισαν μια μοναδική βραδιά.

Από τη Σχολή μας συμμετείχαν οι μαθητές Αντωνίου Κώστας, Γιαμαίος Εφραίμ, Δεσποίνης Ανάργυρος, Καζηλιέρης Φώτης, Σταμάτης Διονύσης και Ψαλλιδάκης Νίκος συνοδευόμενοι από τον Σχολάρχη κ. Γιάννη Ζαρκαδούλα και τον καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Χαράλαμπο Παπαδόπουλο.

Ολόκληρη τη συναυλία μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ.

αφισα χορωδιαςDSC03102 DSC03123DSC03263 DSC03294DSC03304 DSC03310DSC03317 DSC03325

Σχετικές δημοσιεύσεις