Εορταστικές εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου

Με πανηγυρικό χαρακτήρα και κάθε επισημότητα πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου.

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου έγινε στο σχολείο η εκδήλωση για την επέτειο με ιστορικές αφηγήσεις, προβολή βίντεο και τραγούδια από τη χορωδία. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί Ελευθερία Κατσιώπη, Γιώργος Τσαπράνης και Ευτυχία Καραμπίνη. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στην προτομή του Εμμ. Ξάνθου στη Χώρα.

Με εξαιρετικό ανοιξιάτικο καιρό πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 25 Μαρτίου 2023, η καθιερωμένη μαθητική παρέλαση στον κεντρικό δρόμο της Χώρας. Ως όριζε και το πρόγραμμα εορτασμού, η ημέρα ξεκίνησε με την τέλεση δοξολογίας στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Θεολόγου για τον εορτασμό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων από τις Αρχές στο μνημείο του αγωνιστή και πρωτεργάτη της Φιλικής Εταιρείας Εμμ. Ξάνθου όπου φυλάσσονται και τα οστά του.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την εξαιρετική παρουσία τους!