Ο Αρχιμανδρίτης Νεκτάριος Μοστράτος, απόφοιτος της Πατμιάδας, Εψηφισμένος Επίσκοπος της Επισκοπής Κεράμων

Μεγάλη συγκίνηση και  χαρά προξένησε η είδηση της εκλογής του Αρχιμανδρίτη π. Νεκταρίου Μοστράτου, «ὡς βοηθοῦ Ἐπισκόπου, παρά τῷ Ἀρχιεπισκόπῳ Καναδᾶ κ. Σωτηρίῳ, ὑπό τόν τίτλον τῆς πάλαι ποτέ διαλαμψάσης Ἐπισκοπῆς Κεράμων», σύμφωνα με το ανακοινωθέν του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Ο Θεοφιλέστατος Εψηφισμένος Επίσκοπος κ. Νεκτάριος (κατά κόσμον Βονιφάτιος) Μοστράτος, κατάγεται από την Πάρο και μαθήτευσε στην Πατμιάδα Εκκλησιαστική Σχολή. Ως μαθητής, ήταν σοβαρός, αξιοπρεπής και διακρινόταν για το εκκλησιαστικό του ήθος.  Διετέλεσε μάλιστα πνευματικό τέκνο του αείμνηστου Μητροπολίτη Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας κυρού Τιμόθεου Ματθαιάκη. Μέχρι την ημέρα της εκλογής του, ως Επισκόπου, υπηρετούσε, ως Προϊστάμενος του Ιερού Ναού Τιμίου Σταυρού στο Κεμπέκ της Αρχιεπισκοπής Καναδά.

Η Πατμιάδα σεμνύνεται ιδιαιτέρως για την εκλογή του π. Νεκταρίου ως Επισκόπου. Ο Θεός να καθοδηγεί τα βήματά του, και οι Έφοροι και Προστάτες της Πάτμου ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος, ο Όσιος Χριστόδουλος και ο Άγιος Μακάριος ο Καλογεράς, στη Σχολή του οποίου μαθήτευσε, να τον φωτίζουν και να τον ενισχύουν στο πολυσχιδές και θεάρεστο έργο του.

Σχετικές δημοσιεύσεις