ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 7ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Με πατριωτικό ενθουσιασμό και θρησκευτική λαμπρότητα εορτάστηκε την Τρίτη 7 Μαρτίου 2017, η 69η επέτειος της ενσωματώσεως της Δωδεκανήσου με τη Μητέρα Ελλάδα, στο νησί της Πάτμου.

Την παραμονή της επετείου έγινε η σχολική γιορτή με την επιμέλεια της φιλολόγου κας Λίδας Λάππα και του μουσικού κ. Χαράλαμπου Παπαδόπουλου. Παρουσιάστηκαν το χρονικό, ποιήματα και τραγούδια από τους μαθητές της Σχολής για την ιστορική σημασία του μεγάλου γεγονότος της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου με τη Μητέρα Ελλάδα. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Πάτμιου πρωτεργάτη της Φιλικής Εταιρείας Εμμ. Ξάνθου στη Χώρα.

Την Τρίτη 7 Μαρτίου,  τελέσθηκε επίσημη Δοξολογία στην Ιερά Μονή όπου έψαλαν οι μαθητές της Σχολής και στη συνέχεια επιμνημόσυνη δέηση. Ακολούθησε παρέλαση των μαθητών όλων των σχολείων. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στο γυμναστή μας κ.  Δημήτρη Γαλάνη για την προετοιμασία.

20170307_110605 20170307_112411