Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-2016

Την Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2015 στις 11:30 τελέστηκε ο αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2015-16 στο Γενικό Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο ? Λύκειο Πάτμου. Ο αγιασμός έλαβε χώρα στο παρεκκλήσι της Σχολής, χοροστατούντος του Καθηγουμένου και Πατριαρχικού Εξάρχου Πάτμου κ.κ. Κυρίλλου συνεπικουρούμενου από τον εφημέριο της Σχολής και του Ιερού Σπηλαίου π. Ισίδωρο.

Στην τελετή, πέραν των διδασκόντων, διοικητικού προσωπικού και μαθητών,  προσεκλήθησαν και παρέστησαν ο πρώην Σχολάρχης κ. Ματθαίος Μελιανός και η δημοσιογράφος της εφημερίδας “Πατμιακά Χρονικά” κ. Σμαράγδα Μουλιάτη.

Ο Άγιος Καθηγούμενος ευλόγησε τους παρόντες με τη χείρα του Αγίου Γερασίμου του Βυζαντίου, καλωσόρισε τα νέα μέλη του σχολείου και επεσήμανε τον ιδιαίτερο εκπαιδευτικό ρόλο της Πατμιάδας μέσα από τη μακραίωνη ιστορία της. Τέλος, αφού μοίρασε αναμνηστικά ευλογίας, ευχήθηκε οι Άγιοι-Προστάτες της Σχολής να συνεχίζουν να μεριμνούν για την ευοίωνη συνέχιση της λειτουργίας της παρά τις δυσκολίες των καιρών.