ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 7ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Με λαμπρότητα και μαζική συμμετοχή κόσμου εορτάσθηκε η 70η επέτειος της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου στον εθνικό κορμό.

Την παραμονή της επετείου έγινε η σχολική γιορτή με την επιμέλεια της καθηγήτριας Αγγλικών κας Στέλλας Κουτλάκη. Παρουσιάστηκαν το χρονικό και ποιήματα από τους μαθητές της Σχολής για την ιστορική σημασία του μεγάλου γεγονότος της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου με τη Μητέρα Ελλάδα. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Πάτμιου πρωτεργάτη της Φιλικής Εταιρείας Εμμ. Ξάνθου στη Χώρα.

Την Τετάρτη 7 Μαρτίου,  τελέσθηκε επίσημη Δοξολογία στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Θεολόγου όπου έψαλαν οι μαθητές της Σχολής και στη συνέχεια επιμνημόσυνη δέηση. Ακολούθησε παρέλαση των μαθητών όλων των σχολείων. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στο γυμναστή μας κ.  Δημήτρη Γαλάνη για την προετοιμασία.

20180307_115251 20180307_115303