Ο ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑΣ κ.κ. ΑΜΦΙΛΟΧΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΜΙΑΔΑ

Στην Πατμιάδα τη Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου τρέχοντος έτους βρέθηκε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ν. Ζηλανδίας κ.κ. Αμφιλόχιος στο πλαίσιο της επίσκεψής του στην Πάτμο για την εορτή της μεταστάσεως του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου. Ο ιεραπόστολος Μητροπολίτης, γνήσιο τέκνο του αείμνηστου π. Αμφιλόχιου Μακρή, είναι απόφοιτος της Πατμιάδας και διετέλεσε επί σειρά ετών και καθηγητής της Σχολής μας. Βαθύτατα συγκινημένος και χαρούμενος, με την κάθε του λέξη να φανερώνει  πραότητα και καλοσύνη, απευθύνθηκε στους μαθητές και εκπαιδευτικούς ενθυμούμενος τα χρόνια της νεότητάς του ως ιεροσπουδαστής της Πατμιάδας. Επίσης, αναφέρθηκε στην ευλάβεια και το εκκλησιαστικό φρόνημα που θα πρέπει να επιδεικνύουν, με πίστη στον Θεό, και αγάπη στους Αγίους. Ευχήθηκε σε όλους καλή και δημιουργική σχολική χρονιά, με υγεία και δύναμη και υποσχέθηκε ότι θα είναι πάντα δίπλα μας προσευχόμενος για τη μακροημέρευση της Σχολής.

image-0-02-04-05362c705cb6199f78e506c67389cf5beba0a09f64280197e015a0af6cabaa55-V